BİROY
 
 
Basın Bülteni
 

 

1995 Sonrası Dizi ve Filmler İçin Toplu Telif Hakkı Takibi
Sinema Oyuncuları Meslek Birliği (BİROY) kurulduğu günden beri Oyuncuların Yasal Hakkı olan Telif Haklarının geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Bildiğiniz gibi yaklaşık 1 ay önce özellikle Yeşilçam’ı ilgilendiren 1995 öncesinde yapılmış filmler için savcılığa dilekçemizi vermiştik. Bu süreç devam ederken hazırlıklarımızı tamamladık ve bugün bu yeni süreci başlatıyoruz; 1995 sonrasında çekilen dizi ve filmler için savcılığa dilekçemizi veriyoruz.
Bu süreçte iletişim kanallarımızı açık tutmaya devam ettik. Ortak bir yol bulunabileceği fikrimizden vazgeçmedik. Hukuki sürece girmemizin de temel sebebi budur. Sektörel barış için yasa dahilinde belirtilen hakların, yasaya aykırı ve hukuksuz şekilde suistimal edilmesine bir dur demek gerekmektedir. Uzun zamandır geçiştirilen bu konunun taraflar adına ciddiye alınması için, hukuki süreci de gerektirdiği şekilde yürütmeye özen gösteren BİROY, kişiye değil sektöre yönelik bir bilinçle hareket etmektedir.


İşlerimiz televizyonlarda döndükçe para kazandırmaya devam ederken birçok oyuncunun günlük ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyor olması sektörel bir ayıptır. BİROY, temsil ettiği oyuncular adına anlaşmaya varmak üzere çağrısını her zaman yapmıştır, yapmaya devam edecektir.

 

Bildiğiniz gibi BİROY olarak yurtdışı görüşmelerimizi de devam ettirmekteyiz. En son İspanya’da yaptığımız temaslarda tarafımıza “filminiz burada gösterildi, bu hak sizin, bizde kalamaz” dendi. Bu cümleleri öncelikle buradaki muhataplarımızdan duymak isterdik ama umudumuzu yitirmedik. Bu ayıba birlikte son vermek için çağrımızı yineliyoruz.

 

Bundan sonraki adımımız hukuksuzca dayatılan sözleşmelerle ilgili olacaktır. Hazırlıklarımız sürmektedir. Kısa süre sonra bizi yine bu adliyenin önünde göreceksiniz.


Saygılarımızla
BİROY YÖNETİM KURULU

 
  CENK TARHANWeb tasarımı: Cenk Tarhan   
 
ミュウミュウ バッグ