BİROY
 
 
Haberler

YEKON 1. Genel Kurulunu yaptı

Üyesi olduğumuz Yaratıcı Endüstriler Konseyi Derneği YEKON 1. Genel Kurulu'nu yaptı. Ülkemizde yaratıcılığın lobisini yapmak, fikri mülkiyet temelli üretim yapan endüstrileri biraraya getirmek, fikri mülkiyetin önemine dikkat çekmek üzere tüm yaratıcı disiplinlerden vakıf, dernek ve federasyonların üst dernek olarak kurduğu Yaratıcı Endüstriler Konseyi Derneği YEKON’un Genel Kurul'u 28 Kasım 2012 günü tamamlandı. Genel Kurul’da yapılan seçimlerle Yönetim Kurulu belirlendi. Yönetim Kurulu üyelerinin listesi için lütfen tıklayınız.


 


BAŞVURU SÜRESİ 3.ARALIK'TA SONA ERİYOR

Değerli üyelerimiz,
Yurtdışı ilişkilerimizdeki gelişmeler ve üye kayıtlarının yoğunlaşması sebebiyle 1995 sonrası dizi ve filmlerin toplu hak takibi için açacağımız davaya dahil olmak için üyelik başvuru süresini 2. ve son kez tekrar uzattık. Ayrıca bilgileri eksik olan üyelerimiz de bilgilerini bu süreçte tamamlayabilirler. Belge ve bilgi tamamlamak için son tarihimiz 3.ARALIK.2012 PAZARTESİ'dir.
Bilginize arz olunur.

 


KASIM'DA YENİ DAVA!

1995 sonrası DİZİLER ve FİLMLER için davayı kasım ayında açıyoruz.
Üye olanların 16.KASIM.CUMA'ya kadar eksik belgelerini tamamlamaları önemle rica olunur.
Yeni üye olacaklar gerekli belgeleriyle birlikte 12.00-17.00 arası ofisimize gelebilirler. Gerekli belgeler için internet sayfamızın üyelik menüsüne bakınız.


 


Yeşilçam'ın telif hakları için savcılığa dilekçe verildi.

17.Ekim.2012 tarihinde Çağlayan Adliyesi'nin önünde yapılan basın açıklamasının ardından BİROY savcılığa giderek dilekçe verdi. 1995'ten bu yana kendilerinden izin alınmadan gösterilen filmler için oyuncular 5846 no.lu Fikir ve sanat Eserleri Kanunu gereğince haklarını talep ettiler. BİROY üyesi 153 oyuncunun yaklaşık 3000 filmi için toplu hak takibi başladı.

Basın bildirisinin tam metni için tıklayınız...

 


Türkiye - BİROY'a nasıl destek olunabileceğini tartışmak üzere AEPO ARTIS'in genel sekreteri Xavier Blanc ve AISGE'nin direktörü Jose Maria ile bir toplantı yaptık.

AEPO ARTIS, AB üyesi oyuncu örgütlerinin üst kurulu olarak görev yapmaktadır. Avrupa Konseyi nezdinde de oyuncuları temsil eden ve yasa/yönetmelik değişiklikleri vb. sözkonusu olduğunda görüşü alınan AEPO ARTIS, 12-13 Kasım'da Brüksel'de, AB parlementerleri, AB komisyonu üyeleri gibi katılımcıların da hazır bulunacağı, oyuncuların telif hakları üzerine bir seminer düzenliyor. Yeni yasa sürecinde olduğumuzu belirttiğimiz yetkililer BİROY'la beraber Kültür Bakanlığı temsilcilerini de davet etmek niyetinde olduklarını bildirdiler.

 


fiaAltın Portakal'da bilgilendirme toplantısı

BİROY 49. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Oyuncular Sendikası ile birlikte bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. BİROY Başkanı Janset Paçal, Oyuncular Sendikası Başkanı M.Ali Alabora, Oyuncular Sendikası ve BİROY'un hukuk danışmanı Av. Sedef Erken hem sendikal alan hem de telif hakları ile ilgili bir sunum yaptılar. "Yeni Sezonda Neler Olacak?" başlıklı toplantıya İlyas Salman, Ahu Tuğba, Salih Güney, Nuri Alço,Tuğrul Meteer gibi oyuncuların yanısıra genç oyuncular da ilgi gösterdiler. BİROY son dönemde gündeme gelen ve merakla beklenen 1995 öncesine dair açılacak davayla ilgili bilgilendirme yaptı. Oyuncular Sendikası da oyuncuların dünyada da işçi olarak görüldüklerini belirtip ülkemizde bu alandaki gelişmeleri anlattılar.

 
fiaOyuncular Sendikası FIA üyesi oldu

Oyuncular Sendikası Uluslararası Aktörler Federasyonu'nun (FIA) Toronto'daki kurulunda oybirliği ile üye olarak kabul edildi. ÇASOD'un da üyesi olduğu FIA  oyuncular ve icracı sanatçıları ilgilendiren uluslararası hukuki düzenlemelerin yapılmasında, ekonomik, sosyal ve sanatsal çıkarlarının geliştirilmesinde etkin rol oynamaktadır.

 

 altin kozaAltın Koza'da bilgilendirme toplantısı yaptık

BIROY ve Oyuncular Sendikası.19. Adana Altın Koza Film Festivali'nde bir toplantı düzenlediler. BİROY Başkanı Janset Paçal, Oyuncular Sendikası Başkanı Memet Ali Alabora ve her iki kurumun da hukuk danışmanı olan Av, Sedef Erken'in bulunduğu toplantıda katılımcılar oyuncuların çalışma şartları ve telif hakları alanındaki son gelişmeler hakkında bilgi aldılar.

 


1995 öncesindeki işlerde oynayan oyuncular için toplu hak takibi başlıyor

Ekim ayında başlayacak dava süreci ile ilgili bilgi almak üzere BİROY'un ilgili üyelerine özel bir toplantı yapıldı. BİROY başkanı Janset Paçal, Genel Sekreter Aslı Şahin, Avukat Sedef Erken'in hazır bulunduğu toplantıda dava aşamasına nasıl gelindiği ve bundan sonraki hukuki sürecin nasıl işleyeceğine dair bilgilendirme yapıldı.

 


Türkiye Sineması’nda yepyeni bir dönem başlıyor!
YEŞİLÇAM BAĞIMSIZLIĞINI İLAN EDİYOR…

Senaryo yazarları, yönetmenler, yapımcılar, oyuncular, görüntü yönetmenleri, sanat yönetmenleri... Sadece ulusal değil, uluslararası arenada da sinemamızı onurlandıran tüm üretici ve yaratıcı güçler, YEŞİLÇAM FİLM AKADEMİSİ’ni (YEFA) kuruyor... Meslek Birlikleri, Sinema Sendikaları ve Derneklerin üyesi üretici güçler en iyileri seçip ödüllendirmek, sinemamıza yeni bir soluk getirmek için YEFA ödüllerinde buluşuyor...

 


 
  CENK TARHANWeb tasarımı: Cenk Tarhan   
 
ミュウミュウ バッグ