CNC ve Türk-Fransız Ortak Yapımına ilişkin gelişmeler

ANSETTürkiye’nin idari yapısı Fransa’nın idari yapısına çok benzediğinden CNC’nin devletle ilişkisini anlamak ve tecrübelerinden faydalanmak yapılmış hataları tekrarlamamızı önleyecek ve işimizi hızlandıracaktır. 11.Nisan.2011 tarihinde CNC’nin yeni başkanı ERIC GARANDEAU ve Fransa Kültür Ateşesi LUCIANO RISPOLI ile GÜÇ BİRLİĞİ arasında bir toplantı yapıldı. Bu toplantıda Fransa-Türkiye Ortak Yapım Sözleşmesinin yenilenmesi gerektiği ve Türkiye Sinema Kurumu Yasa Tasarısı ile ilgili CNC’nin tecrübelerini paylaşmak için ortak bir çalışma grubu oluşturmasına karar verildi.
28.Nisan.2011 tarihinde Güç Birliği’nde alınan karar doğrultusunda ASLI ŞAHİN, BURHAN GÜN ve TOLGA ESMER temas grubu, BARAN SEYHAN, DERYA DURMAZ, ERDAL TUŞUNEL, İSMAİL GÜNEŞ ve MEHMET GÜLERYÜZ Türkiye Sinema Kurumu Yasa Tasarısı Çalışma Grubu, FATİH ENES ÖMEROĞLU, MEHMET ALTIOKLAR, SERKAN ÇAKARER ise Fransa-Türkiye Ortak Yapım Çalışma Grubu olarak belirlenmiştir.
CNC’den gelecek uzman kişilerle yapılacak toplantı öncesinde bir hazırlık yapmak gerekip gerekmeyeceği ve bunların ne olacağını belirlemek üzere ASLI ŞAHİN ve TOLGA ESMER tarafından çalışma grupları için 9.Mayıs.2011’de toplantı organize edilmiş ve bir yol haritası belirlenmiştir.
Fransa Sinema Merkezi olan CNC (Centre National du Cinéma et de l’Image Animée) 25.Ekim.1946’da özerk ve finansal açıdan bağımsız olarak yapılanmış bir kamu idaresi kuruluşu olarak hayata geçmiştir. Kültür Bakanlığı’na bağlıdır. CNC’nin kendisine üstlendiği görevler arasında sektörü desteklemek, yasal düzenlemeler önermek, Fransız sinemasını uluslararası platformlarda temsil etmek, filmlerin tanıtımı ve dağıtımını desteklemek, yerel yönetimlerle işbirliği yapmak ve film mirasını korumak vardır.
Türkiye’nin idari yapısı Fransa’nın idari yapısına çok benzediğinden CNC’nin devletle ilişkisini anlamak ve tecrübelerinden faydalanmak yapılmış hataları tekrarlamamızı önleyecek ve işimizi hızlandıracaktır. Bu sebeple bu tür bir ortak çalışma bizim için oldukça faydalı olacaktır.

Aslı ŞAHİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir