Türkiye Sineması’nda yepyeni bir dönem başlıyor! YEŞİLÇAM BAĞIMSIZLIĞINI İLAN EDİYOR…

Senaryo yazarları, yönetmenler, yapımcılar, oyuncular, görüntü yönetmenleri, sanat yönetmenleri… Sadece ulusal değil, uluslararası arenada da sinemamızı onurlandıran tüm üretici ve yaratıcı güçler, YEŞİLÇAM FİLM AKADEMİSİ’ni (YEFA) kuruyor… Meslek Birlikleri, Sinema Sendikaları ve Derneklerin üyesi üretici güçler en iyileri seçip ödüllendirmek, sinemamıza yeni bir soluk getirmek için YEFA ödüllerinde buluşuyor…

Her türlü resmi ve gayrı resmi engellere rağmen, sinemamız kendi akademisini ilan ederek, 1. YEFA ödüllerini vererek gücünü ve etkinliğini ortaya koyacaktır.

4 Haziran 2012 tarihinde Cemal Reşit Rey salonunda yapılacak ödül töreninde, 2011’in en iyileri ödüllerini alırken, Sinemamızı var edenler, Yeşilçam Film Akademisinin kuruluşunu Türkiye’ye ve Dünyaya ilan edecekler.

Ödül Sistemi Nasıl İşleyecek?
Sinema Meslek Birlikleri Güç Birliği projesi olarak başlayan Yeşilçam Akademi Ödülleri 2012’de ilk kez verilecek.
Sektörün üretici unsurları kendi ürünlerini, şeffaf, demokratik ve itibarlı bir şekilde ödüllendirmek için bir araya geldi ve bu ödülü kurguladı.
 2011 yılında Türkiye’de vizyona girmiş bütün yerli filmler bu ödüllendirme sisteminin doğal adayı sayılıyor.
Tüm aday filmler, Sinemanın üretici unsurlarının yanı sıra film dağıtımcıları ve salon işletmecilerinin de temsil edildiği binlerce yaratıcı ve üreticiden oluşacak “BÜYÜK JÜRİ” tarafından değerlendirilerek, her dalda en iyiyi seçecekler.
 “Film, sinemada izlenir” ana fikrine bağlı kalarak, BÜYÜK JÜRİ üyeleri, kendileri için özel olarak tahsis edilen TARIK ZAFER TUNAYA kültür Merkezinde iki hafta süre ile sabah 11:00 seanslarında filmleri izleyebilecekler.
 Ayrıca, teknolojik imkanlar ödüllendirme sitemine dahil edildi ve çözüm ortağı olarak E-Kolay ve Sinemazon ile bir iş birlikteliği gerçekleştirildi E-Kolay-Sinemazon, Yeşilçam Akademi Ödülleri’ne özel bir internet sitesini kuruyor. Kişiye özel bir şifre ile seçicilerin gireceği ve filmleri HD kalitesinde izleyebileceği sitenin kamuya açık sayfalarından da sinemaseverler aday filmlerin fragmanlarını izleyebilecek, filmlerle ilgili ayrıntılı bilgi edinebilecek.
Ödül gecesinde Akademinin kuruluşu ilan edilecek ve çalışmalar tüm sinema örgütlerinin katılımıyla başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir