Oyuncu hakları için buluştular!

Türkiye’de oyuncuların haklarının korunması ve geliştirilmesi alanında önde gelen iki kurum, yeni seçilen yönetim kadrolarının tanışması, işbirliği, dayanışma ve gelecekte birlikte atılabilecek adımları görüşmek için bir araya geldi. Son derece verimli geçen, yüzlerin güldüğü, karşılıklı fikir ve önerilerin masaya yatırıldığı buluşmada, Sinema Oyuncuları Meslek Birliği BİROY’dan Başkan Renan Bilek, Başkan Yardımcısı Aslı Şahin, BİROY Saymanı ve Oyuncular Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Emre Yetim, Üye Ebru Aracı, Üye Bengü Ergin Balta, Av. Ceren Kalı, Genel Koordinatör Sevda Kantarcı; Oyuncular Sendikası’ndan ise Başkan Vahide Perçin, Genel Sekreter Sercan Gidişoğlu ve Genel Koordinatör Yeşim Girgin hazır bulundu.

Oyuncular Sendikası, tüm oyuncuların çalışma koşullarını ve haklarını koruyup iyileştirmek hedefli faaliyet gösteriyor. Sinema Oyuncuları Meslek Birliği BİROY’un temel kuruluş amacı, telif hakları takibinin evrensel olarak hayati önem kazandığı dünyada, sinema ve televizyon oyuncularının güncel ve geriye dönük telif haklarının hem yurt içinde hem de yurt dışında takipçisi olmak.

Toplantıda yeni ve güçlü bir şekilde işbirliği yapma yolları, oyuncular için her alanda daha fazla kazanım sağlama imkânlarının nasıl yaratılabileceği değerlendirildi. Her iki kurumun katılımcıları, “üyelerinin ve tüm oyuncuların hak ve kazanımlarının en yüksek evrensel standartlara ulaştırılması ve bu kazanımların istikrarlı kurumsal ve yasal temellere oturtulması” konularında ortak paydada buluştuklarını görmekten çok mutlu olduklarını açıkladılar. Katılımcılar temel ilkeleri belirlenen ve her iki tarafta da heyecan yaratan yeni işbirlikleri ve projelerin hayata geçirilmesi için bir yol haritası hazırlanmasında anlaştılar. 

İki kurumun bundan sonraki buluşmaları, yeni ortak çalışma biçimleri ve tüm oyuncularımız için kazanım hedefleri önümüzdeki günlerde kamuoyuyla yine paylaşılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir